Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ełckie Centrum Rewitalizacji Społecznej z kompleksową ścieżką wsparcia

Utworzono dnia 07.02.2019

Od stycznia 2019 r. rusza realizacja projektu Ełckie Centrum Rewitalizacji Społecznej
z kompleksową ścieżką wsparcia w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa 11, Działanie 11.1,  Poddziałanie 11.1.3

Okres realizacji projektu: 01.01.2019 r. do 31.12.2020 r.

Miejsce realizacji:  MOF Ełk - obszar wyznaczonym do rewitalizacji w ramach Programu Rewitalizacji Ełku  na lata 2016- 2023

Realizator: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku.

Budżet projektu w latach 2019 – 2020 wynosi:

Łączny koszt projektu: : 1 437 327,60 zł

Dofinansowanie: 1 365 327,60 zł - 95 %

Wkład własny 72 000 zł – 5%

Cel projektu

Zwiększenie aktywności 80 osób zamieszkałych na terenie obszarze  wyznaczonym
do rewitalizacji w ramach Programu Rewitalizacji Ełku  na lata 2016- 2023 w wieku 18-65 lat poprzez aktywizację społeczną i zawodową w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2020 r.

Zadania przewidzenie do realizacji:

  1. Aktywizacja społeczna (realizacja kontraktów socjalnych, indywidualnych planów wychodzenia z bezdomności i projektów socjalnych,  organizacja warsztatów, treningów i konsultacji indywidualnych ).
  2. Aktywizacja zawodowa (organizacja warsztatów, szkoleń i kursów zawodowych oraz staży zawodowych, realizacja zajęć praktycznych w utworzonych pracowniach).
  3.  Aktywizacja zdrowotna (przygotowanie do realizacji staży– sfinansowanie badań lekarskich).
  4. Aktywna integracja (zajęcia z animatorem, organizacja spotkań integracyjnych).

Grupa docelowa

Osoby zagrożone ryzykiem ubóstwa lub wykluczeniem społecznym,  w tym osoby bezrobotne ich otoczenie (80 osób, 48 kobiet, 32meżczyzn), wyłącznie zamieszkałe na obszarze  wyznaczonym do rewitalizacji, wskazanym w Programie Rewitalizacji Ełku na lata 2016-2023.

Osoby zamieszkałe na obszarze wyznaczonym do rewitalizacji:

3 Maja, Armii Krajowej, Chopina, Czarna, Dąbrowskiego, Gdańska, Gizewiusza, Kąpielowa, Konopnickiej, Kościuszki, Magazynowa, Małeckich, Mickiewicza (numery parzyste i nieparzyste od 15 do końca), Moniuszki, Nadjeziorna, Orzeszkowej, Plac Katedralny, Piłsudskiego (parzyste do nr 8 i nieparzyste), Pułaskiego (od nr 11), Roosevelta, Toruńska, Wawelska, Wojska Polskiego (do skrzyżowania z ul. Mickiewicza), Sikorskiego (numery parzyste do 18), Słowackiego, Stary Rynek, Szkolna, Świackiego „Sępa”, Żeromskiego

Preferowane będą osoby  z niepełnosprawnością (stopień znaczny lub umiarkowany, niepełnosprawności sprzężone, niepełnosprawność intelektualna, osoby z zaburzeniami psychicznymi, osoby  z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi), osoby  zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem  społecznym i doświadczające  wielokrotnego wykluczenia  społecznego  spełniająca  min. 2 przesłanki, m.in.. korzystające z pomocy społecznej, osoby  z niepełnosprawnością i osoby z

zaburzeniami psychicznymi, os./rodziny z dzieckiem z niepełnosprawnym, gdzie min. 1 opiekun/rodzic nie pracuje zawodowo  z uwagi na sprawowanie opieki, osoby  bezrobotne, osoby niesamodzielne, osoby korzystające z PO PŻ.

Opis planowanych działań:

Aktywizacja społeczna

(realizacja kontraktów socjalnych, indywidualnych planów wychodzenia z bezdomności i projektów socjalnych,  organizacja warsztatów, w tym warsztatów „zdrowy styl życia”, treningów, w tym treningu umiejętności  i kompetencji psychospołecznych i konsultacji indywidualnych, animacja lokalna).

Aktywizacja zawodowa

(organizacja warsztatów aktywizacji zawodowej, przedsiębiorczości, konsultacje z doradcą zawodowym, szkoleń i kursów zawodowych „szytych na miarę” oraz staży zawodowych i realizacja zajęć praktycznych w utworzonych pracowniach tematycznych: pracownia rzemiosła, pracownia przedsiębiorczości, pracownia aktywności).

Aktywizacja zdrowotna

(przygotowanie do realizacji staży–badań lekarskich, zakupu materiałów dla odbywających staż)

Aktywna integracja

(zajęcia z animatorem, organizacja spotkań integracyjnych).

* Zajęcia będą realizowane na zrewitalizowanej infrastrukturze na obszarze wyznaczonym  w Programie Rewitalizacji Ełku: Park Odkrywców Kolei, Park Kopernika, Ełckie Centrum Rewitalizacji Społecznej (ECRS), ełckie podwórka i MOPS.

Pracownie tematyczne ECRS

Pracownia rzemiosła

Doskonaląca umiejętności manualne, w tym poznanie różnych technik szycia ręcznego i maszynowego, poznanie obsługi maszyny do szycia; nauka doboru różnych mat. i narzędzi pracy; wykonywania odpowiedniego projektu, wykroju; organizacji pracy i umiejętności przygotowania stanowiska pracy; współpraca w grupie.

Pracownia przedsiębiorczości

doskonalenie umiejętności w zakresie obsłudze klienta np. sprzedaży, obsługa miejsc noclegowych - postrehabilitacyjnych, etyki zawodowej  kelnera, zdobycie nakrywania stołu konsumenckiego, ćwiczenia z zakresu sprzedaży.

Pracownia aktywności

doskonalenie umiejętności w zakresie obsługi klienta i gastronomii w tym zarządzania, marketingu, organizacji wystaw, szkoleń, konferencji, itp. Nabywanie, podtrzymywanie i doskonalenie umiejętności wykonywania czynności przydatnych w życiu codziennym m.in.: wybór i zakup produktów spożywczych, przygotowywanie prostych posiłków, gotowanie, organizacji zakupów, planowania wydatków, zasad racjonalnego odżywiania, obróbki produktów, przygotowania posiłków, estetycznego nakrywania do stołu, rozwijają umiejętność wzajemnej współpracy oraz doskonalenie umiejętności świadczenia usług porządkowych i sprzątających.

ZAŁĄCZNIKI:

  • Informacja
    Utworzono dnia 04.02.2019, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

 

Obsługa osób niesłyszących - tłumacz Tłumacz migowy

DANE KONTAKTOWE:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej 

ul. Piłsudskiego 8 

19-300 Ełk

Tel. 87 732 67 18 - sekretariat

Tel.  87 732 64 49 - biuro podawcze

Fax. 87 732 64 49

e-mail: sekretariat@mops.elk.pl

Identyfikator ePUAP: mops-elk

Godziny otwarcia:

8:00 - 16:00  poniedziałek

7:00 - 15:00  wtorek - piątek

Administratorem strony http://www.mopselk.naszops.pl  jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku z siedzibą: ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8, 19 – 300 Ełk, tel. 87 732 67 18, adres e-mail sekretariat@mops.elk.pl

Pełną informację dotyczącą RODO uzyskacie Państwo na stronie  https://mops.bip.elk.pl

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.