Wsparcie dla osób starszych/ niepełnosprawnych
Wsparcie dla osób starszych/ niepełnosprawnych
Dzienne formy wsparcia:
Osoby, które ze względu na wiek, choroby lub niepełnosprawność wymagają opieki, mogą otrzymać wsparcie. Jest ono kierowane głównie do osób samotnych, ale mogą się o nie ubiegać również ci, którymi – z różnych przyczyn - najbliższa rodzina nie jest w stanie się zaopiekować. Pomoc może być udzielana w domu, podczas dziennego pobytu w ośrodku wsparcia albo stałego zamieszkania w domu pomocy społecznej. Wysokość opłat jest uzależniana od dochodów osoby korzystającej z pomocy.
- Ośrodki wsparcia pomagają rodzinie w opiece nad starszymi, niepełnosprawnymi członkami rodzin zapobiegając jednocześnie przed umieszczaniem ich w placówkach wsparcia całodobowego i przeciwdziałają wykluczeniu z życia społecznego tych osób. Przy ośrodkach wsparcia mogą być prowadzone całodobowe miejsca okresowego pobytu.
- Środowiskowy dom samopomocy jest ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Uczestnicy otrzymają tam opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych i posiłek. Środowiskowe domy samopomocy oferują indywidualne lub zespołowe treningi samoobsługi i treningi umiejętności społecznych, które służą nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.
Na terenie powiatu ełckiego działają 3 ośrodki wsparcia:
- Środowiskowy Dom Samopomocy „ Pod Kasztanami” w Ełku
- Środowiskowy Dom Samopomocy „ Lawendowy Zakątek” w Ełku
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Wsi Ełckiej
- Mieszkanie chronione to miejsce, w którym osoba otrzymuje okresowe (w wyjątkowych sytuacjach – stałe) wsparcie w funkcjonowaniu w codziennym życiu. Przygotowuje się tam do prowadzenia samodzielnego życia w integracji ze społecznością lokalną. Ta forma pomocy przeznaczona jest także dla osób, które wymagają stałego wsparcia, ale nie wymagają usług w takim wymiarze i zakresie, jaki jest świadczony w placówkach opieki całodobowej. Na koniec 2015 roku działało 660 mieszkań chronionych, z których skorzystało ponad 2,5 tys. osób.
- Teleopieka- odbiorcami usług teleopiekuńczych są mieszkańcy Ełku powyżej 60-go roku życia zarówno kobiety jak i mężczyźni, w szczególności osoby samotne i chore. Jednym z warunków przystąpienia do programu jest posiadanie niezastrzeżonego i niezablokowanego nr telefonu komórkowego. Teleopieka kierowana jest do osób, których zdrowie lub życie może być realnie zagrożone, a nie są one wstanie wezwać pomocy w sposób tradycyjny. Celem programu jest zapewnienie całodobowego dyżuru Centrum Operacyjno- Alarmowego i jego gotowości do wykonywaniu zleconych procedur po otrzymaniu sygnału od osoby objętej usługami teleopiekuńczymi za pośrednictwem „ czerwonego przycisku alarmowego” Centrum Operacyjno- Alarmowe o wywołanym alarmie i zaistniałym problemie powiadomi jedną z osób do kontaktu, wskazaną w Karcie Informacyjnej a w razie konieczności wzywa karetkę pogotowia ratunkowego, Policję lub Straż Pożarną pod adres odbiorcy usług.
Program realizowany jest od 2018 roku dzięki wsparciu finansowym z Budżetu Województwa Warmińsko- Mazurskiego, koordynowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku, ul. Piłsudskiego 8, tel. 87 732 67 18 lub 87 732 67 21
(Grażyna Chilińska – pokój nr 17) lub 87 732 64 50 (Małgorzata Andrukiewicz- pokój nr 4).