Rodziny wspierające
Rodziny wspierające
INFORMACJA
O MOŻLIWOŚCI PEŁNIENIA FUNKCJI RODZINY WSPIERAJĄCEJ
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku informuje o możliwości pełnienia funkcji rodziny wspierającej i zaprasza do współpracy rodziny, które chciałyby bezinteresownie zostać rodzinami wspierającymi dla rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może być powierzone osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo. Jest to forma pomocy rodzinom przeżywającym trudności w zakresie opieki i wychowania dzieci. Rodziny wspierające we współpracy z asystentem rodziny i pracownikiem socjalnym pomagają rodzinie przeżywającej trudności:
- w opiece i wychowaniu dzieci,
- prowadzeniu gospodarstwa domowego,
- kształtowaniu i wypełnianiu podstawowych ról społecznych.
Rodzina wspierająca nie otrzymuje wynagrodzenia z tytułu pełnienia tej funkcji, pomaga przede wszystkim na podstawie własnych, posiadanych zasobów i umiejętności, wiedzy
z zakresu funkcjonowania rodziny i prawidłowego wychowywania dzieci.
Rodzinę wspierającą ustanawia się po uzyskaniu pozytywnej opinii dyrektora ośrodka pomocy społecznej na podstawie przeprowadzonego przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego.
Z rodziną wspierającą zawierana jest umowa, która określa zakres wsparcia, a także zasady zwrotu kosztów poniesionych przez rodzinę wspierającą na rzecz dziecka.
Powierzenie pełnienia funkcji rodziny wspierającej zostaje poprzedzone:
- złożeniem wniosku o powierzenie pełnienia funkcji rodziny wspierającej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku;
- przeprowadzeniem rodzinnego wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku;
- uzyskaniem pozytywnej opinii Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Ełku; - podpisaniem umowy określającej zakres wsparcia, a także zasady zwrotu kosztów poniesionych przez rodzinę wspierającą na rzecz dziecka.
Funkcjonowanie rodzin wspierających reguluje ustawa z dnia 9 czerwca 2011 roku
o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821, z 2021 r. poz. 159, 1006,1981, 2270, 2328).
Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 87 732 67 18, 87 732 67 28.